środa, 12 czerwca 2013

Berklee College of Music list akceptacyjny/ letter of acceptance


Szaleństwo.. Nie udało się wyjechać na studia, ale jadę na kurs wakacyjny (oczywiście chodzi o kasę, a jakże). Co będzie dalej, czas pokaże.
Na Yagnablogu opiszę zmagania związane z przesłuchaniami, procedurami administracyjnymi amerykańskich uczelni, a także - o zgrozo! - o amerykańską wizę. Koszty przedsięwzięcia, plusy i minusy, obawy 29-latki (JESZCZE 29 latki!) która postanowiła spełnić muzyczne marzenie.. Dowiecie się także, czy dojadę na miejsce czy też jednak nie, bo w końcu wszystko jest możliwe.
Teraz czekam na jeszcze więcej od życia, a co! 

Madness.. I haven't begun regular studies at Berklee College of Music (bachelor of music degree), as I didn't collect money (as simple is that :)). So I decided to apply for summer course. Now I am collecting money for my stay in Boston - you wanna help? Send me an e-mail: aga.kulis@gmail.com.
On Yagnablog you will find
a description of the administrative procedures associated with the start of the college in the United States, how to apply for U.S. student visa (madness again), the previous interview and addition's you have to get through if you want to became a student od BCofM. And of course, if I arrived to the place or did not - after all, anything is possible, right? :)
 Please, forgive me all the english language errors :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz